on-capraz-bag-acl-yaralanmalari

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları

Eğer diziniz dönerek düştü iseniz; dizinizi oluşturan iki ana kemiği eklem içinde tespit ederek ön-arka ve torsiyonel sabitliği sağlayan en önemli oluşum olan ön çapraz bağınızı (ACL-anterior cruciate ligament) yırtmış olabilirsiniz.

Devamını Oku
donuk-omuz-nedir-frozen-shoulder

Donuk Omuz Nedir? (Frozen Shoulder)

Donuk omuz, omuz ekleminde hareket kısıtlılığı ve ağrı ile giden bir hastalıktır. Omuz ekleminde kapsüler yapışıklığı olarak ta bilinir. Hastalık sinsi başlar, bulgular gittikçe ağırlaşır ve uzun zaman sürecinde düzelme gösterir.

Devamını Oku
omuz-impingement-sendromu

Omuz İmpingement Sendromu

Omuz ekleminde 3 kemik yer alır; kürek kemiği (skapula), kol kemiği(humerus) ve köprücük kemiği(klavicula). Kol kemiğini kürek kemiğine bağlayan yapı rotator kılıftır.

Devamını Oku
rotator-cuff-yirtiklari

Rotator Cuff Yırtıkları

Omuz eklemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Ellerimizi çeşitli pozisyonlarda kullanmamıza imkan veren bir eklemdir. Omuz eklemi geniş bir hareket aralığına sahip olmasına rağmen çok stabil bir eklem değildir.

Devamını Oku
osteoporoz-kemik-erimesi

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik yapımız, önemli organlarımızı koruyan, vücudumuzu destekleyen ve yaşamımız için gerekli temel maddelerden biri olan kalsiyumu depolayan canlı bir dokudur.

Devamını Oku
fibromyalji-sendromu

Fibromyalji Sendromu

Fibromiyalji yaygın muskuloskeletal ağrı, yumuşak dokuların gerginliği, genel bir gerginlik hissi, genel yorgunluk, uyku problemleri ile karakterizedir.

Devamını Oku
osteopati

Osteopati

Osteopati  19.yy da Dr.Andrew Taylor Still tarafından Amerika’da tanımlanmış ve daha sonra Avrupa’ya  yayılmış  günümüzde ise  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)de tanıdığı bir yöntemdir. 

Devamını Oku
bel-okulu

Bel Okulu

Aynı pozisyonda uzun süre kalmak, hep aynı grup bel kaslarını çalıştırdığı için sakıncalıdır. Ayakta durmak, oturmak, yürümek, hatta yatmak gibi aktivitelerde arada pozisyon değiştirmek önerilmektedir.

Devamını Oku